Co to są sterydy i jakie mają skutki uboczne? Czym są naturalne sterydy?
Inaczej rzecz się ma ze sterydami anabolicznymi, bo ich dostępność jest łatwa, a skutki nadużywania bardzo niebezpieczne. W celu ochrony skóry przed szkodliwością promieniowania UV na wakacyjny wyjazd należy bezwzględnie zabrać ze sobą produkty kosmetyczne, zawierające filtry przeciwsłoneczne. Trzeba wiedzieć, że w zależności od fototypu skóry można stosować filtry, różniące się wskaźnikiem ochrony, tj. Im wyższy wskaźnik SPF, tym większy poziom ochrony przed promieniowaniem. Szczególnie narażone na negatywne skutki UV są osoby z fototypem I i II, czyli o jasnej karnacji – bez lub ze słabą opalenizną [2,3].
- Tak jak pierwsza z wymienionych jednostek spotykana jest u osób dorosłych, tak na drugą chorują zarówno dzieci, jak i dorośli.
- Produkt może wpłynąć na zanik skóry właściwej i tkanki podskórnej.
- Leczenie za pomocą glikokortykosteroidów, nazywane jest sterydoterapią lub steroidoterapią.
- Kluczem do zoptymalizowania gospodarki testosteronu jest odpowiednia liczba godzin snu, regularne ćwiczenia i zbilansowana dieta.
Medycyna wykorzystuje sterydy szczególnie w leczeniu tych schorzeń, które zaburzają pracę układu odpornościowego. Mowa o chorobach autoimmunologicznych, czyli takich, w których organizm ukierunkowuje agresywne działania na własne komórki. Sterydy są substancjami naturalnie występującymi w naszym organizmie.
Czym są sterydy anaboliczne? Działanie i skutki uboczne anabolików
Dzieciom z astmą, ale nie tylko, podaje się leki sterydowe w postaci wziewnej. Pozwala to na dotarcie leku tam, gdzie jego działanie jest najbardziej potrzebne, czyli do płuc i jednocześnie eliminuje działanie ogólnoustrojowe. Dawki sterydów wziewnych są bardzo małe (mikrogramy), stąd też ryzyko wystąpienia skutków ubocznych jest tak naprawdę znikoma i są uważane za bezpieczny rodzaj terapii. Sterydy anaboliczne to odrębna grupa syntetycznych hormonów, które niegdyś były stosowane w celu leczenia chorób przebiegających m.in. Z zanikiem tkanki mięśniowej oraz zaburzeniami wzrostu, jednak leki te wyjątkowo niekorzystnie oddziałują na organizm, prowadząc m.in.
Jak to zaznaczono już wcześniej, sterydy wziewne znajdują zastosowanie w leczeniu chorób układu oddechowego – zarówno schorzeń ostrych, jak i przewlekłych. Ich stosowanie zalecane bywa zarówno dzieciom, jak i osobom dorosłym. Po pierwsze wprowadzenie dodatkowej porcji sterydów anabolicznych do organizmu powoduje Sterydy anaboliki Polska poważne zachwianie równowagi hormonalnej. Powodują trądzik, łysienie, spadek popędu seksualnego u mężczyzn, a u kobiet jego nienaturalny wzrost. Mężczyźni mogą cierpieć z powodu zmniejszenia się jąder, gdyż przyjmowanie pochodnych testosteronu skutkuje zahamowaniem jego naturalnej produkcji przez jądra.
W jakich chorobach stosuje się sterydy?
Bardzo szeroko wykorzystuje się w lecznictwie działanie przeciwzapalne sterydów. Są one niezbędne między innymi w terapii astmy, atopowego zapalenia skóry czy przy alergicznym nieżycie nosa. Stosuje się je także w chorobach z autoagresji (kiedy organizm sam atakuje własne tkanki), takich jak reumatoidalne zapalenie stawów czy toczeń. Steroidy to skuteczne leki, których prawidłowe stosowanie znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu. Ich przyjmowanie może jednak prowadzić do wystąpienia działań niepożądanych. Do często diagnozowanych schorzeń z autoagresji, w których leczeniu znajdują zastosowanie steroidy, zaliczamy m.in.
- Bez właściwej zgody, jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
- Sterydy mogą powodować przetłuszczanie się skóry, infekcje skórne i trądzik.
- Ten pierwszy odpowiada za gospodarkę wodną oraz mineralną organizmu.
- W kulturystyce, jako nielegalny doping („koks”) wykorzystywane są sterydy anaboliczne.
- Najlepszy moment to dni przed kontaktem z alergenem (np. przed pyleniem uczulającej nas rośliny).
Zaletą terapii z wykorzystaniem leków steroidowych jest szybka redukcja stanu zapalnego, dzięki czemu może zostać wdrożone inne leczenie i pacjent nie musi przyjmować steroidów przez całe życie. Pacjenci, którzy długotrwale przyjmują steroidy, skarżą się najczęściej na przybieranie na wadze. Stosunkowo często występuje też wtórna niewydolność nadnerczy, polegając na upośledzeniu funkcji wydalniczej hormonów.
Działania niepożądane glikokortykosteroidów donosowych
Innym skutkiem ubocznym zażywania sterydów jest pojawienie się niedoborów potasu. Efekt ten można jednak złagodzić jedząc owoce i warzywa zawierające sporą ilość potrzebnego pierwiastka (zaleca się spożywanie m.in. pomidorów, ziemniaków i zielonych warzyw liściastych). Efektom ubocznym można jednak zapobiegać, uprawiając sport, rezygnując ze słodyczy lub spożywając większą ilość warzyw bogatych w potas (sterydy obniżają jego poziom). Steroidy muszą przyjmować pacjenci, którym przeszczepiono organu. Leku hamują odpowiedź immunologiczną organizmu, co zmniejsza ryzyko odrzucenia przeszczepu.
Choroba Peyroniego (stwardnienie plastyczne prącia) – przyczyny, objawy i leczenie
Ponadto sport w swym założeniu oprócz osiągania zwycięstw ma za zadanie uczyć radzenia sobie z porażką oraz motywować do dalszego działania. W 1993 opublikowano raport na temat mężczyzny, który połknął 200 mg johimbiny. Objawami były dolegliwości sercowo-naczyniowe, ale miał też objawy patologiczne kończyn. Nadmierne odwodnienie, wywołane działaniem diuretyków oraz wysiłku fizycznego, może mieć szkodliwe działanie na układ sercowo-naczyniowy. W konsekwencji może również doprowadzić do wyczerpania, nieregularnego bicia serca, zawału i śmierci. Powyższe działanie odnotowano zarówno w przypadku słabych, jak i silnych diuretyków [3].
Sterydy są stosowane ze względu na szeroki zakres działania. Nawet bardzo duże pojedyncze dawki sterydów nie wywołują zazwyczaj żadnych niebezpiecznych działań niepożądanych. Również krótkotrwała terapia (do 7 dni) zwykle nie wiąże się z występowaniem skutków ubocznych. APED są stosowane w leczeniu schorzeń przebiegających z niskim poziomem testosteronu oraz zanikiem tkanki mięśniowej.
Sterydy anaboliczne to pochodne testosteronu lub 19-nortestosteronu. Stosuje się je najczęściej w postaci zastrzyków domięśniowych. Taka droga aplikacji substancji pozwala uniknąć jej negatywnego wpływu na wątrobę. Zwykle ustępuje on po zakończeniu sterydoterapii, nie pozostawiając śladów. Leczenie przewiduje stosowanie takich samych leków, jakimi leczy się zwykły trądzik.
W zależności od budowy sterydy wykazują określoną aktywność biologiczną. Do najczęściej stosowanych w celach terapeutycznych sterydów zaliczamy m.in. Kortykosteroidy (glikokortykosteroidy), które mają silne właściwości przeciwzapalne.
Oprócz tego sterydy anaboliczne wspomagają przyrost tkanki mięśniowej i ułatwiają redukcję wagi – w sporcie traktowane są jednak jako środki dopingujące. Ze względu na szereg skutków ubocznych, sterydy są wykorzystywane jako ostateczność. Należy je przyjmować pod ścisłą kontrolą lekarza, który decyduje o dawce i długości kuracji. Kolejnym niepożądanym skutkiem u kobiet są nieregularne cykle miesiączkowe.