Це істотно ускладнює охорону довкілля. Якщо ж ці поняття об’єднати в термін природоохоронна діяльність, стає очевидним взаємозв’язок природи і людини. Термін “екологія” вперше вжив у 1866 році німецький вчений Е.
За підходами до предмета вивчення виділяють аналітичну та динамічну екологію. Описує коливання чисельності різних видів і встановлює їх причини. Встановлення закономірностей взаємозв’язків між організмами, їхніми угрупованнями та умовами довкілля. Доктор сільськогосподарських наук , професор. Завідувач кафедри ландшафтної архітектури, садово-паркового господарства та урбоекології Національного лісотехнічного університету України (з 1984 р.). Мебіус відкриває перший в Німеччині морський акваріум в Гамбурзі.
Найбільш теоретично розвинуті галузі екології намагаються поширити наявні теоретичні моделі на всю екологію. В результаті можливим є поглинання однією галуззю екології інших. Подібну орієнтованість можна побачити в розвитку фітоценології, яка є лідером біоекології. Розширення поля діяльності екології поза суто біологічні межі примусило науковців Заходу запропонувати додатковий термін – Environmental Science (точна наука про суспільство). Нові технічні можливості впливу на природу зумовили найбільш хижацьку експлуатацію природних ресурсів, яку коли-небудь знало людство. Надмірна експлуатація тільки максимально прибуткових об’єктів перешкоджає раціональному використанню ресурсів природи, визначає кон’юнктурний підхід до використання її багатств.
Прикладна екологія як наука базується, перш за все, на знаннях у різних галузях біології — фізіології, генетиці, біофізиці, але вона також пов’язана з іншими природничими науками — фізикою, хімією, геологією, географією, математикою. Прикладна екологія, крім того, не може бути відділена від економіки, моралі, права, оскільки лише в союзі з ними може докорінно змінити ставлення людини до природи. Прикладна екологія — дисципліна, що вивчає механізми антропогенного впливу на біосферу, способи запобігання негативним процесам та розробляє принципи раціонального використання природних ресурсів без деградації життєвого середовища. Прикладна екологія базується на системі законів, принципів та правил економіки природокористування. Частина науковців у своїх визначеннях наголошують на походженні екології з біології і підкреслюють вивчення нею відносин живих істот з довкіллям (до цього класу належить наведений нами скорочений і дещо узагальнений варіант). У розвинених країнах Заходу слово “ecology” позначає саме біоекологію, до кола інтересів якої належить вивчення насамперед живих істот, а не питань економіки, виробництва і суспільства, а також умов забезпечення їх стійкого і безпечного розвитку та ін.
Правила Прийому
Тому логічним є рух думки від кваліфікування нового типу наукової раціональності в екології до постановки проблеми етичної відповідальності людини за сучасний стан довкілля. Дійсно, людина відповідає за те, що зробила з природою і власне з собою. Инвайронменталізм грунтується на переконанні, що самих лише упрвлінських підходів може бути достатньо для вирішення сучасних екологічних проблем. Натомість екологізм наполягає на визнанні самоцінності природи, отже – на необхідності радикальних змін у ставленні людини до неї.
Екологія все більше стає однією з наук про людину і в певному смислі цікавить багато наукових напрямів, в цій науці вони знаходять точки стикання між фундаментальними і прикладними дослідженнями, між теоретичними розробками і практичним їх застосовуванням. Загострення взаємостосунків між суспільством і природою наприкінці 60-х – на початку 70-х років XX ст. Активізувало розвиток прикладних екологічних знань, потреба в яких набувала все більшого значення. Генеральна конференція ЮНЕСКО прийняла рішення про організацію спеціальної Міжнародної програми «Людина і біосфера». Мета цієї програми – проведення в різних регіонах світу комплексних багаторічних досліджень впливу людства на природні процеси в біосфері, її основні компоненти і вивчення зворотного впливу змін цих процесів і компонентів на саму людину. У столиці Швеції Стокгольмі відбулася перша конференція Організації Об’єднаних Націй (ООН) з проблем навколишнього середовища, на якій було запропоновано концепцію екологічного розвитку, що орієнтувала на досягнення стану глобальної динамічної рівноваги біосфери Землі.
Чисельність населення Землі в порівнянні з 1965 роком майже подвоїлася. Якщо в 1960-і та 1970-і роки були лише нечіткі прогнози відносно кислотних дощів, руйнування озонового шару і потепління клімату – то зараз це реальність. Вода, грунт і всі інші життєво необхідні нам ресурси наблизилися до межі їх можливого використання. В країнах Сходу, де розвиток рабовласницьких відносин не був сильно вираженим, економічний занепад був меншим, відношення до природи було більш раціональним.
Образно кажучи, безмежний Всесвіт і є світом людини. Світом, до якого вона ставиться, тобто впливає, діє, пізнає тощо. Стосовно предметів вивчення екологія поділяється на екологію мікроорганізмів, грибів, рослин, тварин, людини, сільськогосподарську, прикладну, інженерну та загальну екологію — теоретичну й узагальнюючу дисципліну. По-третє, в блоці географічна екологія менші підрозділи виділено за зовсім різними критеріями — геоструктурним, зонально-ландшафтним, геохімічним, категорією природних вод.
Ця галузь також не відноситься безпосередньо до екології, а до екології – наукової дисципліни, котра досліджує еконол. В деяких випадках до екології відносять суміжні прикладні та напівприкладні галузі знань, головним чином пов’язані з енваронментологією – комплексною дисципліною про оточуюче людину середовище головним чином природне, про його якість та його охорону. Погіршення природного середовища існування приводить до зникнення багатьох живих організмів, що загрожує порушенням екологічного балансу в природі на різних рівнях. За даними МСОП майже чверті ссавців і восьмій частині птахів на планеті загрожує зникнення. І це інформація лише за тими видами, за якими ведеться моніторинг.
Ґрунтознавство і основи ведення сільського господарства. Виявлення територій суші і акваторій, забруднених штучними радіонуклідами. Ввів поняття « Екотоп », що означає різку перехідну зону між спільнотами. Бiлявський Г.I., Бутченко Л.I, Навроцький В.М. — К., 2002; Коробкин В.И., Передельский Л.В. — Ростов-на-Дону, 2001; Кучерявий В.П.
Соціальна Екологія Як Наука
В наш час цей термін став звичним і з ним пов’язується екологізація сучасних наукових дисциплін. Будь-яка зміна середовища існування є компетенцією екології. Геккель пізніше надавав перевагу терміну “біоекономія” (чи “економія природи”), коротше і точніше слово “екологія” поширювалося дедалі більше. https://lvputts-ntu.lviv.ua/ Воно стало універсальним гаслом і замінило всі інші поняття. Існує багато визначень екології, а також суперечностей у ставленні до цього терміна в різних країнах. Поділ людей на підлеглих виробників і пануючих споживачів виключав розумне використання територій, які не були власністю селян.
Екологія — Наука Про Довкілля
Гідросфера – це водна оболонка Землі. Вона включає в себе світовий океан, річки, озера, льодовики, підземні води. Важливість води на землі не можна переоцінити. Вона відіграє величезну роль для збереження життя на Землі. Завдання соціальної екології полягає у вивченні того, як людина впливає на навколишнє середовище, а також у вивченні наслідків цього впливу.